дата оновлення: 24/10/2022
Головна › Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
Розрив бічної зв'язки колінного суглоба
Загальна інформація
Пошкодження зв'язок – одна з найпоширеніших травм коліна, що частіше зустрічається у молодих, активних людей через спортивні вправи або побутові заняття. Розрив бічної (колатеральної) зв'язки виникає при короткочасних, але підвищених навантаженнях на колінний суглоб: стрибках, різких поворотах, падіннях, сильних забитих місцях, неприродних згинах кінцівки.
Види
За обсягом та локалізації ушкодження виділяють повний та частковий розрив внутрішніх або зовнішніх бічних зв'язок колінного суглоба. Повний розрив характеризується роз'єднанням зв'язки на частини або відділенням тканин від місця кріплення. Часткове ушкодження супроводжується надривом волокон, який нерідко сприймають розтягування.
Залежно від причин виникнення розриви зв'язок бувають:
травматичними, коли причиною захворювання стало підвищене навантаження на суглоб;
дегенеративними, коли пошкодження були спричинені зміною суглобових структур внаслідок дегенеративних змін, захворювань, вікових факторів.
Симптоми
Ушкодження бічних зв'язок колінного суглоба супроводжується характерними симптомами:
сильним, різко виниклим болем, який згодом проявляється і в стані спокою;
набряком м'яких тканин у районі коліна, що поширюється на сусідні області;
місцевими підшкірними крововиливами;
хворобливістю при дотику;
утрудненою рухливістю суглоба.
У деяких випадках розрив волокон супроводжується зовнішньою деформацією контурів коліна, іноді з'являється характерний хрускіт, клацання при спробах руху.
Діагностика
Симптоми розриву бічних зв'язок схожі з ознаками інших травм колінного суглоба: переломами, розтягуваннями, вивихами та візуального огляду для постановки точного діагнозу недостатньо. Уточнити характер та локалізацію патології, виявити можливі супутні травми допомагають:
рентгенологічне обстеження у двох проєкція[;
УЗД м'яких тканин;
комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія у разі великих пошкоджень.
Призначається також комплекс стандартних лабораторних досліджень: загальний та біохімічний аналіз крові, аналіз сечі, пункція при великому скупченні крові у порожнині суглоба.
Операції при розриві бічних зв'язок колінного суглоба
Нехірургічне лікування травм бічних зв'язок колінного суглоба можливе лише за неповних розривів до 50% пошкодження загального обсягу волокон. В основному показана симптоматична підтримка з повною іммобілізацією кінцівки.
У разі, якщо консервативна тактика не дає бажаного результату, відбувся повний розрив колатеральних зв'язок або відокремлення тканин від місця кріплення, показано хірургічне лікування.
Артроскопічна пластика. Передбачає реконструкцію травмованого зв'язування за допомогою трансплантатів, взятих у самого пацієнта, запозичених у донора або з біосинтетичних матеріалів.
Остеосинтез. Процедуру показано при повному відриві волокон від місця фіксації. Фрагмент зв'язки у разі закріплюється з допомогою спеціальних гвинтів до природного зрощення.
У деяких ситуаціях після такої травми спостерігається об'ємне рубцювання тканин, що призводить до зниження еластичності та функції зв'язок, нестабільності колінного суглоба. Усунути небажані наслідки патології можна за допомогою реконструктивної пластики – переміщення точки кріплення волокон у вигідніше положення.
Експертна думка лікаря
Сучасний рівень медицини дозволяє досить швидко, ефективно проводити лікування розриву бічних зв'язок та повністю відновлювати функції колінного суглоба. Завдання пацієнта – не чекати на мимовільне одужання, звертатися за допомогою до ортопедів відразу після отримання травми. Застарілі ушкодження найважче піддаються терапії, що збільшує терміни, вартість лікування та тривалість реабілітації.
Олександр Волков
Лікар ортопед-травматолог
Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація
Тривалість відновлення та комплекс реабілітаційних заходів залежать від характеру травми, проведеної терапії та індивідуальних параметрів пацієнта (ваги, віку, наявності інших захворювань).
На перших етапах реабілітації необхідно забезпечити пошкоджене коліно повний спокій, пересуватися виключно за допомогою допоміжних точок опори, приймати призначені медикаменти.
У міру зрощення волокон потрібно поступово та акуратно розробляти травмовану ділянку за допомогою фізіотерапевтичних процедур та лікувальної гімнастики.