дата оновлення: 24/10/2022
Головна › Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
П'яткова шпора (плантарний фасцит)
Загальна інформація
П'яткова шпора – це патологічний стан, що характеризується появою кісткового виступу (остеофіту) на підошовній кістці п'яти. Під час ходьби він постійно дратує фасцію, що з'єднує кістку з пальцями стопи, у результаті виникає хронічний запальний процес – плантарний фасціїт. Серед найчастіших причин виникнення шпори п'яти називають носіння неправильного взуття, неправильну поставу, надмірну масу тіла і порушення обміну речовин, а також спадковість.
Види
Хірурги ортопеди розрізняють два види шпори п'яти:
підошовна: кістковий відросток формується з боку підошви;
ахіллова (задня): остеофіт розташовується на задній поверхні кістки п'яти в місці кріплення ахіллова сухожилля.
Найчастіше лікарям доводиться зіштовхуватися з підошовним розташуванням відростка.
Симптоми
Захворювання розвивається повільно. Виразність його проявів залежить від розміру кісткового виступу та інтенсивності подразнення плантарної фасції. Першою ознакою п'яткової шпори є дискомфорт у стопі, що поступово переходить у біль. Спочатку проблема виникає лише в ранковий час або після тривалої ходьби, але потім симптоматика наростає.
Найбільш яскравою картина стає при загостренні запалення у фасції. Пацієнт зазначає:
сильні болі в п'яті та по всій підошві, що посилюються при ходьбі;
локальне підвищення;
почервоніння шкіри у сфері патологічного вогнища.
З плином захворювання біль стає практично постійним, людина змушена змінювати свою ходу так, щоб якнайменше спиратися на уражену п'яту. На тлі цього формується поперечна плоскостопість. У тяжких випадках пацієнт втрачає здатність пересуватися самостійно.
Діагностика
Досвідчений хірург може запідозрити п'яткову шпору вже за характерними скаргами пацієнта та особливостями його ходи. Для підтвердження діагнозу призначається рентгенографія ураженої стопи, що дозволяє візуалізувати кістковий виступ та оцінити його розміри.
Оскільки низка захворювань має подібну симптоматику, лікар призначає додаткове обстеження, куди може входити:
загальні аналізи крові та сечі;
біохімія крові з обов'язковим визначенням кількості сечової кислоти;
УЗД стопи;
УЗД
МРТ стопи.
За потреби призначаються консультації інших фахівців, наприклад, невролога.
Операції при шпорі п'яти
Вибір методу лікування шпори п'яти частково залежить від вираженості її симптомів, причини появи захворювання і сприятливих факторів. Комбінації різних препаратів, а також фізіотерапія дозволяють зняти біль і в деяких випадках уповільнити зростання кісткового шипа, але повністю усунути його можна лише за допомогою хірургічного втручання.
Класична методика операції включає перетин фасції підошви та видалення шипа, проте в результаті страждає анатомія стопи, що значно ускладнює ходьбу. Використання ендоскопічних інструментів дозволяє видалити кісточку без пошкодження фасції. Хірург робить два невеликі розрізи на стопі та вводить туди зонди з інструментами та відеокамерою. Виступ видаляється спеціальною фрезою, після чого проколи вшиваються.
Експертна думка лікаря
Якщо захворювання було на ранній стадії, лікарі призначають комплекс фізіопроцедур. Гарний ефект має ударно-хвильова терапія, тобто. вплив на уражену п'яту ультразвуковими хвилями. При помірному розмірі освіти може повністю позбавити кісткового виросту. Велике значення має зниження ваги та усунення супутніх захворювань.
Андрій Било
Лікар ортопед-травматолог
Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Реабілітація
При проведенні ендоскопічної операції пацієнт може трохи спиратися на хвору ногу з першого ж дня. Повне навантаження дозволяється через 2-3 тижні, необхідні для загоєння тканин. Для підтримки стопи під час відновлювального періоду слід носити спеціальні супінатори.