Каротидна ендартеректомія - це хірургічне втручання щодо видалення бляшок або усунення закупорки у просвіті сонної артерії. Метою операції є зниження ризику інсульту. Холестеринові утворення на внутрішніх стінках судин мають щільну кам'янисту природу і не розчиняються за допомогою лікарських препаратів або інших засобів консервативної терапії. Тому операція є єдиним видом ефективної медичної допомоги за загрозливих стенозів сонних артерій.
Накопичення жирових, воскоподібних та кальцинованих відкладень може обмежити приплив крові до вашого мозку. Видалення нальоту, що викликає звуження артерії, може покращити кровообіг у вашій сонній артерії та зменшити ризик інсульту .
Під час каротидної ендартеректомії ви отримуєте місцеву або загальну анестезію. Хірург робить розріз на передній частині шиї, відкриває сонну артерію та видаляє бляшки, які закорковувують артерію.
Іноді хірурги можуть використовувати інший метод, який називається еверсійною каротидною ендартеректомією. Така методика передбачає перерізання сонної артерії та вивертання її навиворіт та видалення нальоту.
Покази до операції
Ендартеректомія показана в таких випадках:
перенесена ішемічна атака;
звуження просвіту артерії більш як на 70%;
виразки атеросклеротичних бляшок або формування їх у тромбоподібній формі;
розвиток відкладень з обох сторін;
перенесений інсульт в анамнезі (як профілактичний захід для зниження ризику рецидиву);
розвиток атеросклерозу магістральних судин у поєднанні з гіпертонічною хворобою
Остаточне рішення про оперативне втручання приймається лікарем на основі загальної сукупності індивідуальних клінічних факторів ризику.
Протипоказання
Операція має протипоказання, зокрема:
Вік старше 80 років.
Діагностована серцева недостатність, а також стенокардія високого ступеня (обидві патології – у III-IV стадіях розвитку).
Багатосудинна патологія коронарних артерій.
Співвідношення вхідного та вихідного кровотоку лівого шлуночка менше 30%.
Тяжка ниркова недостатність.
Закупорювання магістральних судин з іншого боку.
Існує кілька інших факторів, які будуть враховуватися, крім ступеня закупорки артерії. Ви можете відчувати або не відчувати симптоми. Ваш лікар оцінить ваш стан і визначить, чи є ви кандидатом на каротидну ендартеректомію.
Якщо каротидна ендартеректомія не є найкращим варіантом для вас, вам можуть призначити процедуру під назвою каротидна ангіопластика та стентування замість каротидної ендартеректомії.
Під час цієї процедури лікарі протягують довгу порожнисту трубку (катетер) з маленькою кулькою, прикріпленою через кровоносну судину на шиї до звуженої артерії. Потім балон надувають, щоб розширити артерію. Металева сітчаста трубка (стент) часто вставляється, щоб зменшити ймовірність повторного звуження артерії.
Техніка проведення каротидної ендартеректомії
Наші судинні зірурги володіють дваома техніками виконання каротидної ендартеректомії, що дозволяє вибирати оптимальний варіант роботи на сонній артерії в залежності від конкретної клінічної ситуації.
Класична ендартеректомія
Після введення загального наркозу хірург розсікає шкіру і тканини, що лежать під нею, та виділяє сонні артерії. Пацієнту вводиться гепарин, що перешкоджає згортанню крові, після чого лікар окремо перетискає загальну, зовнішню та внутрішню шийну артерію. Далі проводиться артеріотомія - розтин загальної артерії по її передній стінці й далі з переходом на внутрішню магістраль. За допомогою спеціальної хірургічної лопаточки з відкритого просвіту обох сонних артерій витягуються тромботичні відкладення разом з атеросклеротичною бляшкою. Звільнений просвіт судини ретельно промивається фізрозчином в який додається гепарин.
Оперуючий лікар оцінює стан артерій і при задовільному результаті пошарово зашиває судини та операційну рану із застосуванням дренажу.
Хірургічна практика показує, що частим наслідком прямого шва на сонній артерії є її повторне звуження, тому, щоб уникнути рецидиву патології, лікарі нашої клініки завжди використовують для закриття розрізу латки зі спеціальних синтетичних або біологічних матеріалів.
Інверсійна ендартеректомія
Друга методика відрізняється від вищеописаного варіанта поперечним перетином гирла, розташованого на внутрішній сонній артерії. Говорячи простою мовою, внутрішня артерія відрізається від загальної.
Після цього лікар вивертає її, наче навиворіт, при цьому назовні виходить і атеросклеротична бляшка. Як тільки всю бляшку видалено, хірург повертає артерію у вихідний стан. Після цього вона вшивається на своє колишнє місце у гирлі. Виготовляється пошарове зашивання тканин операційної рани із встановленням дренажу.
Описані хірургічні методики вважаються дуже ефективними. Внаслідок збільшення прохідності сонної артерії, приходить у норму загальне кровопостачання і, зокрема, приплив крові до головного мозку, покращується загальний стан та самопочуття пацієнта, у довгостроковій перспективі знижується ризик інсульту.
ПОРАДА ЛІКАРЯ
Якщо ви відчуваєте ви відчуваєте погіршення стану свого здоров'я не потрібно зволікати та займатись самолікуванням.
Серцево-судинні захворювання мають високий показник інвалідизації та смертності.
Довіртесь професіоналам.
Залиште свій номер телефона. Ми Вам перетелефонуємо
Павло Гиндич
Судинний хірург
Післяопераційний період
Після на сонній артерії у пацієнта відновлює нормальне кровопостачання головного мозку. Це значно знижує ризик розвитку інсульту, а також зменшує вираженість симптомів: запаморочення, головний біль тощо.
Період госпіталізації залежить від обсягу хірургічного втручання та становить 2-5 діб. Оскільки внутрішня сторона сонної артерії розташовується в зоні мускулатури, відповідальної за міміку, мову, голосові зв'язки та шию, спочатку хворий може мати невеликий дискомфорт у цій галузі, який швидко проходить.
Після виписки необхідно приймати призначений лікарем курс препаратів до відновлення.