top of page
ГоловнаДитяча кардіологія
 

Скринінг новонароджених

Зміст статті:

Про скринінг
Скринінг немовлят

 

Під скринінгом у немовлят розуміють ультразвукове дослідження органів новонародженої дитини з метою виявлення вроджених чи набутих патологій.

 

Ультразвукова діагностика у немовлят включає широкий спектр обстежень, які дозволяють виявити як вроджені аномалії розвитку дитини, так і набуті в процесі ускладнених пологів чи важкого стану після народження.

 

Основними серед цих обстежень є:

  • нейросонографія – ультразвукове дослідження мозку дитини;

  • ехокардіографія – ультразвукове дослідження серця;

  • УЗД органів черевної порожнини та сечовидільної системи;

  • УЗД кульшових суглобів

Всі ці дослідження допоможуть батькам, педіатру чи сімейному лікарю виключити наявність загрози здоров’ю чи життю дитини у перші місяці життя.

 

Ультразвук не є шкідливим для організму дитини, при потребі цей метод дослідження можна неодноразово повторювати, якщо це буде необхідно.

Особливо важливими ці обстеження є у випадку:

  • ускладненого перебігу вагітності;

  • цукрового діабету у мами;

  • захворюваннях щитоподібної залози;

  • якщо попередні вагітності ускладнились втратою плода;

  • наявні спадкові чи вроджені захворювання у попередньої дитини;

  • якщо вроджені вади наявні у когось з батьків дитини або їх близьких родичів;

  • якщо дані пологи були складними і вимагали особливої уваги медперсоналу;

  • якщо стан дитини після народження був порушений і дитина потребувала лікування одразу після народження;

  • у випадку сідничного передлежання дитини – необхідно виключити наявність дисплазії кульшових суглобів.

Проте навіть при відсутності всі вище перерахованих показів, ви можете звернутись в нашу клініку для проведення цих обстежень. Турбота батьків про свою новонароджену дитину безцінна.

Якщо вас з немовлям виписали з пологового будинку, але надалі дитина вам видається млявою або навпаки, неспокійною, не набирає вагу, втомлюється під час годування або не має апетиту, пітніє, має синюшний відтінок шкіри чи набряки, має задишку – варта звернутись до лікаря, який огляне дитинку і при потребі скерує на необхідний у вашому випадку вид обстеження або повний скринінг немовлят.

Нейросонографія
neurosonography.jpeg
Нейросонографія

Це метод дослідження мозку ультразвуком, що дозволяє візуалізувати всі структури мозку немовляти.

Метод є можливим протягом обмеженого часу, поки у дитини не закрилось тім’ячко, адже саме відкрите тім’ячко є тим унікальним «вікном», яке дозволяє ультразвуковому сигналу досягнути структур мозку без кісткових перешкод. Після закриття тім’ячка мозочок дитини можна візуально дослідити лише за допомогою МРТ.

Нейросонографія дозволяє

  • виявити крововиливи в мозку, що могли виникнути при ускладненому перинатальному періоді, оцінити важкість крововиливу та зону поширення, приблизну давність його, спостерігати за розсмоктуванням та впливом на структури мозку, оцінити ризик для розвитку подальшого неврологічного розвитку дитини

  • виявити гіпоксичне ураження мозку, що дозволить неврологам вчасно розпочати лікування і запобігти розвитку неврологічних порушень

  • виявити вроджені аномалії мозку

  • оцінити стан шлуночокової системи, виявити накопичення надмірної рідини всередині мозку або навколо мозкових структур

У випадку виявлення патології вам буде необхідно проконсультуватись у невролога для повноцінної оцінки ризиків та призначення лікування дитині.

ЕХО немовлят

Записатись на  консультацію до лікаря? >>>

Ехокардіографія

Обстежити серце немовляти можна вже з перших днів життя дитини та це абсолютно безпечно.

Цей метод дає можливість

  • детально розглянути будову камер серця та перегородок між камерами,

  • вени, що впадають у серце,

  • магістральні артерії та їх розгалуження,

  • оцінити функцію клапанів серця – а отже, виявити ваду серця на ранніх етапах що дозволить запобігти ускладненням в подальшому.

Якщо ваша новонароджена дитинка не набирає вагу, стає млявою, швидко втомлюється під час годування або має задишку,  "синіє" під час плачу - тоді вам просто необхідно звернутися до кардіолога та провести ехокардіографію.

Показом для цього обстеження є також виявлення шуму при вислуховуванні серця, адже без візуалізації серцевих структур жоден лікар не зможе з точністю сказати, що саме є причиною шуму в серці й наскільки цей стан є безпечним для дитини.

Проте відсутність симптомів не є протипоказом до обстеження тому, що деякі вади серця можуть довгий час не проявлятися.

Більшість вад серця можна і потрібно вилікувати ще в ранньому віці. Серце має великі компенсаторні можливості, але негативний вплив вади на саме серце та судини може спричинити незворотні зміни в організмі. Рання корекція вад серця дає можливість забезпечити дитині абсолютно здорове майбутнє, без обмежень у фізичному розвитку та без потреби у постійному прийомі медикаментів.

УЗД органів черевної порожнини і сечовидільної системи

При ультразвуковому обстеженні органів живота дитини лікар оцінює будову печінки, жовчовивідної системи, підшлункової залози, селезінки, а також може виявити ознаки пілоростенозу (звуження вихідного відділу шлунка у немовлят), метеоризму ( збільшення повітряності кишківника), наявність перистальтичних рухів кишківника, наявність вільної рідини  в черевній порожнині (асциту).

Також, при обстеженні органів живота лікар досліджує будову органів сечовидільної системи – нирок та сечового міхура, а також наднирників та органів малого таза.

Це дослідження допомагає виявити вади розвитку цих органів та набуті захворювання.

При потребі лікар скерує вас на консультацію до хірурга чи гастроентеролога для уточнення діагнозу та призначення лікування.

usg vnutriwni organu.jpg
УЗД Внутрішні органи
УЗД кульшових у дітей
УЗД кульшових суглобів

Цей метод дослідження дозволяє без застосування рентгену запідозрити вроджену патологію кульшових суглобів. Такий підхід є доцільним тому, що ультразвук є нешкідливим та зменшує потребу в рентгенівському опроміненні дитячого організму.

При сідничному передлежанні дитинки та при наявності спадкових захворювань кульшових суглобів у близьких родичів, немовлятам рекомендується обстеження для виключення дисплазії суглобів, вивиху чи підвивиху. Таке обстеження необхідно провести до 3 місяців для збільшення шансу на ефективне лікування. У випадку підозри на вивих чи підвивих суглоба у немовлят УЗД слід провести невідкладно.

За результатом обстеження лікар може рекомендувати вам консультацію дитячого ортопеда для підтвердження діагнозу та обрання оптимального лікування для дитини.

Лікування вродж.вад серця
Мініінвазивне лікування вроджених вад серця у нашій клініці

Ендоваскулярний метод лікування має великі переваги в лікуванні вад серця у дітей. Це мініінвазивне втручання, яке проводиться під час медикаментозного сну або під місцевою анестезією, після нього не залишається видимих рубців, дитина йде додому на наступний день після операції.

В нашій клініці двом дівчаткам з Мукачева та Тернополя ендоваскулярно закрито боталову протоку. Вчасне закриття відкритої артеріальної протоки допомагає уникнути у дітей таких серйозних ускладнень в майбутньому, як легенева гіпертензія, інфекційний ендокардит та збільшення серця. Більше дивіться у сюжеті.

bottom of page