top of page
Головна › КардіохірургіяКоронарне шунтування

Коронарне шунтування серця

Тарас Рудик.jpg

Тарас Рудик

кардіохірург

Зміст статті:

Коронарне шунтування

Що таке  - коронарне шунтування? (Аорто-коронарне шунтування, АКШ).

Коронарне шунтування – операція, завдяки якій відновлюється кровопостачання серця.

 

Суть методу полягає у пришиванні нових судин до артерій, які живлять серце. Це необхідно для обходу ділянки коронарних судини, що втратили здатність пропускати кров’яний потік в достатній кількості через утворення в них кальцієвих бляшок, тромбів, специфіку анатомії серця тощо.

Шунт.png

Лікар – кардіохірург пришиває нові додаткові шляхи кровопостачання серця (шунти). Ці шляхи сполучають між собою аорту (найбільшу і найближчу судину, що відходить від серця) та коронарні артерії (так називають судини, що живлять кров'ю серце). Звідси й назва - Аорто-коронарне шунтування. Додаткові шляхи формуються із вен, що беруться з ніг.

Хоча правильніше таку операцію називати  - коронарне шунтування. Адже для шунтування використовуються не тільки вени, а і внутрішні грудні артерії. В такому випадку додаткові шляхи кровопостачання серця починаються не від аорти, а від підключичних артерій. Такий вид шунтування ще називають мамаро-коронарне шунтування.

Використання внутрішніх грудних артерій дає кращий результат, особливо у пацієнтів молодого віку. Це пов'язане з тим, що у таких шунтах зберігається власна природна інервація, адже ми відсікаємо лише один кінець судини (той, що пришиємо до серця) наче "перенаправляємо" рух крові з одного маршруту на інший.

Додатковим плюсом використання внутрішніх грудних артерій є те, що вони «краще пристосовуються» до роботи в умовах підвищеного чи низького артеріального тиску, і це дає кращий віддалений результат для роботи серця. Вени ніг, що використовуються при аорто-коронарному шунтуванні не мають еластичності та не можуть адаптуватись під зміну артеріального тиску.

Шунти 2.png
Методи та способи АКШ

Методи та способи проведення коронарного шунтування

Коронарне шунтування може виконуватись як класичним, так і мініінвазивним методами. Під час класичного шунтування серця  - доступ до серця здійснюють через розріз грудини.

 

У випадку мініінвазивного коронарного шунтування – виконується невеликий розріз між ребрами без розрізу грудини. Цей спосіб вважається менш травматичним і не вимагає у післяопераційному періоді спеціальної реабілітації.

%D0%9C%D1%96%D0%BD%D1%96%20%D0%90%D0%9A%

Коронарне шунтування можна виконувати із зупинкою роботи серця та застосування обладнання для штучного кровообігу, або на серці, що працює.

 

Можна поєднати ці два методи, використовуючи апарат штучного кровообігу, але не зупиняти серце. В такому випадку і рідний, і штучний кровообіг працюють паралельно. Це дає можливість використовувати переваги обох методик і максимально зменшити їх  можливі побічні дії.

 

В Клініці Симбіотика медичний персонал володіє всіма способами проведення операцій з коронарного шунтування і забезпечений для цього всіма необхідними засобами та обладнанням.

Якщо є покази до операції на серці, що працює, то цю методику можна виконати як класичним, так і мініінвазивним способами. Деякі специфічні операції коронарного шунтування навіть мають спеціальні назви. Наприклад, Minimally Invasive Direct Coronary Artery Bypass (MIDCAB), коли виконується мініінвазивне коронарне шунтування на серці, що працює.

Є запитання? 

Відповіді на найпоширеніші запитання тут >>>

Міні АКШ

Мініінвазивне аортокоронарне шунтування. Технологія виконання

Мініінвазивне коронарне шунтування (в деяких публікаціях вказують "малотравматичне") це операція, що виконується в Клініці Симбіотика всім пацієнтам у яких не має протипоказань до її проведення.

Така операція на серці виконується без розрізу грудини, а доступ до серця здійснюється через 4-те (рідше 5-е) міжребер'я зліва. 

Під час цієї операції відновлюється нормальний кровотік серця за допомогою обхідних шляхів (шунтів), які формуються або з вен ноги, або з артерій.

Міні АКШ2.png

У випадку використання внутрішньої грудної артерії  - відсікається лише один її кінець. Вона залишається  наче "на ніжці ", якою кріпиться до свого природного місця відходження (від підключичної артерії). А відсічений кінець пришивається до артерії, що живить серце відразу за місцем, де вона погано прохідна. Таким чином кров тече по "новій судині" в обхід проблемної ділянки.

У випадку використання вен ноги (великої підшкірної вени) – відсікаються обидва кінці судини. Один пришивається до аорти, а другий до судини на серці (коронарної артерії), знову ж таки за місцем стенозу (звуження), відновлюючи нормальне кровопостачання серцевого м'яза.

У нашій клініці виконуються усі різновиди коронарного шунтування: як класичне АКШ, так і мініінвазивне (одно-, чи багато судинне), в умовах штучного кровообігу, чи на серці, що працює.

Помилково вважати, що якийсь метод є кращим за інший. Для кожного з них є свої чіткі покази, які встановлюються під час передопераційного дообстеження.

  • 15 років стажу роботи кардіохірургом
  • лікар - кардіохірург вищої категорії
  • понад 1500 успішно проведених операцій на серці
  • володіє методикою мініінвазивної хірургії серця
  • дійсний член Європейської асоціації кардіохірургії
Тарас Рудик
Кардіохірург, медичний директор ТОВ "Клініка СИМБІОТИКА"
%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81_edited.pn
Що ми очікємо від АКШ

Що ми очікуємо від операції коронарного шунтування?

Операції коронарного шунтування як правило дуже ефективно піднімають рівень якості життя. Наприклад, до операції пацієнти не можуть виконувати побутові фізичні навантаження без приступів стенокардії (дискомфорт, стискання, печіння за грудиною тощо). А після операції – повертаються до повноцінного життя (відповідно до віку та попередньої фізичної форми).

 

Якщо людина любила активний відпочинок, фітнес чи фізкультуру - вона може повертатись до своїх улюблених інтересів. Звичайно, після відповідної реабілітації.Власне, для того, щоб відновити повноцінну якість життя і виконується операція коронарного шунтування судин серця.

 

Проте бувають випадки, коли пацієнтам виконують це втручання «за життєвими показами». Тоді мова іде не тільки про покращення якості життя, а про порятунок самого життя. Як правило такі ситуації виникають, коли є або дуже значне ураження судин, які живлять серце, або дуже задавлена хвороба (запізніле звертання по медичну допомогу).

Як правило, після вчасно виконаної операції коронарного шунтування пацієнтам назавжди або надовго суттєво покращується якість життя або рятується саме життя.

Ризики АКШ

Ризики операції коронарного шунтування 

У випадку вчасного звертання це – одна з операцій, що має найменші ризики у кардіохірургії, оскільки вона виконується на поверхні серця і не передбачає розрізу жодної його ділянки (на відміну, наприклад, від операцій на клапанах серця). Звідси й менша травма серця та моментальна користь. Адже в ту мить, коли ми пришиваємо додаткову судину до серця – ми відразу забезпечуємо його усім необхідним (киснем, поживними речовинами та ліками).

 

Звичайно, і на цьому ми завжди наголошуємо, що чим раніше звернеться пацієнт, тим меншими є ризики операції.

 

Усім пацієнтам нашої клініки, відповідно до світових стандартів доказової медицини, ми прогнозуємо виникнення та розвиток можливих ускладнень операції за допомогою системи euroSCORE II. Це – міжнародний спеціалізований калькулятор можливих ризиків кардіохірургічних втручань, куди вносяться анонімні медичні дані хворого. Після аналізу та обробки медичної інформації ми маємо відсоткове значення різноманітних можливих ризиків операційного втручання та обговорюємо їх з пацієнтами та їх родинами.

 
Реабілітація АКШ

Реабілітація після коронарного шунтування

Після мініінвазивного коронарного шунтування практично відсутня якась спеціальна реабілітація. Після виписки зі стаціонару, що буває за звичай до тижня часу після операції, людина може повертатись до попереднього способу життя. Не має потреби в сторонньому догляді та допомозі членів сім’ї. Пацієнт може повертатись до улюблених занять, роботи, бізнесу.

Якщо ж операція виконувалась класичним методом, то необхідно обмежити фізичну активність мінімум на два місяці. Після чого можна поступово збільшувати обсяг та інтенсивність фізичних навантажень відповідно до віку та способу життя.

Основна реабілітація пов’язана із розрізом грудини. У здорової людини перелом гоїться приблизно два місяці. Тому після виписки зі стаціонару ми рекомендуємо обмежити на 2 міс вагу, яку можна брати в руки до 2,5 кг в кожну. Треба уникнути поїздок за кермом автомобіля, мотоцикла  або велосипеда. Також спати у цей період необхідно на спині.

Терміни та особливості реабілітації індивідуальні та корегуються на повторних візитах.

bottom of page