Головна › Кардіологія
Кардіологія
Про кардіологію
Кардіологія - це напрямок медицини, що вивчає серцево-судинну систему, причини виникнення та розвиток захворювань серця, клінічні прояви, діагностику, методи лікування та профілактики.
При захворюванні серцево-судинної системи важливо правильно призначити методи діагностики та встановити діагноз. У більшості випадків, діагностика починається у сімейного лікаря, який збирає та диференціює скарги, скеровує до кардіолога.
Часто пацієнти самостійно звертаються до кардіолога, виявивши у себе характерні симптоми захворювання. Кардіолог проводить діагностику (ЕХО -серця, ЕКГ, тредміл, холтер, коронарографія тощо.), визначає тактику та методи лікування.
Симптоми захворювання серця?
Якщо з Вашим серцем не все гаразд, то чи знаєте Ви про це?
Не всі проблеми серцево-судинної системи мають виражені тривожні ознаки. Інколи, при патології серця, не виникає жодних проявів у ділянці грудної клітки, однак існує ряд симптомів, які не можна ігнорувати!
Кардіологи Симбіотики закликають прислухатись до себе і зауважити важливі симптоми, що повинні насторожити та змусити негайно звернутися до лікаря.
Симптоми, які можуть свідчити про наявність серцевої патології
Дискомфорт за грудиною
Це найпоширеніша ознака серцевої небезпеки. Якщо у Вас порушена прохідність однієї чи кількох судин (ішемічна хвороба серця) або серцевий напад (інфаркт міокарда), Ви можете відчувати дискомфорт, стискаючий, пекучий біль за грудиною, так звану ознаку стенокардії –“грудну жабу”. Люди описують це відчуття по-різному: “слон, який сидить на грудях”, “відчуття щипка”, “пекучий біль”.
Проте, якщо біль був локалізованим та тривав до декількох секунд і ви можете чітко пальцем показати ділянку, яка вас турбує – це, зазвичай, вказує на проблему, не пов’язану з серцем, але потребує консультації лікаря.
Якщо біль триває декілька хвилин, то негайно звертайтесь до кардіолога. Даний симптом є типовим для ішемічної хвороби серця, при несвоєчасній діагностиці та лікуванні ускладнюється інфарктом міокарда.
Важливо пам’ятати, що серцева патологія, навіть інфаркт міокарда, може не супроводжуватись болем, це характерно для пацієнтів з цукровим діабетом, пацієнтів з професійними шкідливостями, при повторних інфарктах міокарда. При розвитку задньо діафрагмального інфаркту міокарда типовим є дискомфорт, біль в животі, нудота, інколи блювота.
Біль у нижній щелепі, горлі, спині
Сам по собі біль у нижній щелепі, горлі та спині, ймовірно, не пов’язаний з серцем. Причиною може бути патологія м’язів або тривале перебування на холоді. Але якщо у вас є біль чи відчуття тиску у центрі грудної клітки, який поширюється на горло, нижню щелепу та/або спину, це може свідчити про серцевий напад, ішемічну хворобу серця, загрозливу аритмію. Зверніться за медичною допомогою, зокрема до кардіолога, щоб переконатися, чи все гаразд.
Біль у нижніх кінцівках
Біль у нижніх кінцівках, переважно у литках, після ходьби та нетривалої прогулянки можуть свідчити про захворювання периферичних судин, найчастіше спричинене атеросклерозом, яке може супроводжується ураженням судин, які кровопостачають серце.
Дана патологія найхарактерніша для людей з порушеним обміном жирів, хворих на цукровий діабет, гіпертонічною хворобою, курців, електрогазозварювальників. Слід пам’ятати про вікові зміни стінок судин й підвищений ризик розвитку атеросклерозу у людей старшого віку.
Задишка, відчуття нестачі повітря, тривалий кашель.
Задишка при незначних фізичних навантаженнях, у спокої, відчуття нестачі повітря, приступи нічної задишки, кашель, можуть свідчити про неспроможність серця викидувати необхідний об’єм крові , що супроводжується застоєм у малому колі кровообігу ( так званому легеневому колі) й розвитком згаданих скарг.
Хропіння
Нормальним є незначне хропіння, коли ви дрімаєте. Але незвичайно гучне хропіння, яке звучить, як задишка чи задуха може бути ознакою апное під час сну - це коли ви на короткі моменти перестаєте дихати, все ще перебуваючи у стані сну. Це створює значне додаткове навантаження на ваше серце і потребує консультації лікаря, для визначення причини нічного апное, наявності ураження серця та подальшої корекції патології.
Зміни форми нігтьової пластинки, пальців рук, дрібноточкові крововиливи під нігтями
Потовщення фаланг пальців рук, при якій вони набувають форми “барабанних паличок”, зміна опуклості нігтьової пластинки, при якій вони мають вигляд “годинникових шкелець” можуть зустрічатися при патології різних систем організму, однак часто є ознакою вроджених вад серця.
Якщо до перерахованих ознак додаються дрібноточкові крововиливи та/або болючі вузлики під нігтями, на тильній поверхні пальців рук та ніг, дрібноточкові крововиливи кон’юктиву, а також гарячка, або ж наявний один з симптомів, недавно перенесений гострий тонзиліт - це може свідчити про таке загрозливе життю захворювання, як інфекційний ендокардит (запальний процес у клапанних структурах, пристінковому ендокарді або в ділянках вроджених вад серця та магістральних судинах), яке може супроводжуватись руйнуванням структур серця, потребує негайної діагностики та лікування.
Нудота, печія, біль у ділянці шлунка
У деяких людей ці симптоми можливі під час серцевого нападу, можливе навіть блювання. Звичайно, у Вас може трапитися розлад шлунку з різних причин, які не мають нічого спільного з серцем. Але потрібно знати, що це може відбутися і під час серцевого нападу - при виникненні задньодіафрагмального інфаркту міокарда, а також - при зниженні скоротливої здатності серця, системному атеросклерозі, при яких збіднене кровопостачання внутрішніх органів, в тому числі шлунку, що створює клінічну картину розладів травлення.
Біль який передається у ліву руку.
Класичним симптомом серцевого нападу є біль, який передається у ліву руку.
Загальна слабкість, головокружіння, втрати свідомості
Може бути багато причин відчуття загальної слабкості та запаморочення. Можливо, ви недостатньо поїли та випили мало води, різко змінили положення тіла з горизонтального у вертикальне. Але якщо ви раптом відчуваєте себе виснаженим у вас також є дискомфорт у грудях або задишка, негайно зверніться до лікаря.
Це може означати, що ваш артеріальний тиск знизився, тому що ваше серце не здатне повною мірою прокачувати кров. Якщо протягом недавнього часу у вас були непоодинокі втрати свідомості - це може свідчити про порушення скорочувальної здатності серця, наявності аритмії й ураження провідникової системи, унаслідок чого ваше серце скорочується з недостатньою частотою або не усі скорочення є ефективними, тобто такими, які виштовхують наповнену киснем кров з серця, порушується кровопостачання усіх органів, в першу чергу головного мозку, відбувається падіння артеріального тиску та втрата свідомості.
Такі симптоми можуть свідчити про життєво загрозливі стани й потребують негайної консультації спеціаліста.
Підвищена пітливість
Відчуття холодного поту, без будь-яких очевидних причин, може свідчити про серцевий напад. Якщо це трапляється у комбінації з будь-якими іншими симптомами, не гайте часу, звертайтесь до спеціаліста.
Швидка втомлюваність.
Якщо Ви відчуваєте себе втомленим, після того, як зробите щось, що раніше не викликало у вас проблем, наприклад, підіймаєтесь по сходах чи несете важкий пакет з продуктами з магазину, то негайно проконсультуйтеся у лікаря. Значне виснаження та незрозуміла слабість можуть бути ознаками серцевої недостатності.
Набряки кінцівок
Набряки кінцівок можуть свідчити про те, що серце неспроможне викидувати кров настільки сильно, наскільки це потрібно, тому відбувається застій крові у судинах і рідини у тканинах.
Причинами цього можуть бути слабкість серцевого м’яза, перепони на шляху потоку крові (стенотичне ураження клапанів), недостатнє наповнення камер серця кров’ю, гіпертрофія (потовщення) стінок серця, кардіоміопатії та ряд інших патологій, які є причиною серцевої недостатності.
При патології серця часто порушується функція нирок, що супроводжується недостатнім виділенням води та натрію з організму, яке також проявляється набряками в різних ділянках тіла.
Перебої у роботі серця
Нормально, коли Ваше серце починає битися частіше, якщо Ви схвильовані чи збуджені, коли в поодиноких випадках відбувається додаткове скорочення серця (екстрасистола) на фоні нормального ритму.
Однак, якщо Ви відчуваєте перебої у роботі серця, що тривають більше декількох секунд або ж трапляються надто часто, це може свідчити про наявність аритмії (фібриляція передсердь, передсердна або шлуночкова екстрасистолія, синоатріальні та атріовентрикулярні блокади та ін.), яка спричинена ураженням провідної системи серця.
Аритмії збільшують ризик утворення тромбів та інсульту, раптової серцевої смерті й потребують своєчасної діагностики та лікування.
Ціаноз (блідість шкірних покривів)
Бліда, можливо аж до посиніння, шкіра кінцівок (акроціаноз), носо-губного трикутника, свідчить про недостатнє кровопостачання цих ділянок збагаченою киснем кров’ю. Причиною цього можуть бути вроджені вади серця (наявність дефектів у перегородках серця, неправильне відходження магістральних судин, неправильна будова клапанів серця), ішемічна хвороба серця, набуті вади серця.
ПОРАДА ЛІКАРЯ
Якщо ви відчуваєте хоча б декілька симптомів, що описані вище, або ж точно знаєте про наявність у Вас серцевої патології - не займайтесь самолікуванням, а НЕГАЙНО звертайтесь до лікаря.
Вчасне звернення до лікаря про допомогу може врятувати Вам здоров'я, а в більшості випадків - життя.
Галина КІТ
Лікар-кардіолог, зав.відділення кардіології Клініка СИМБІОТИКА
Які методи діагностики серцево-судинних захворювань ми використовуємо
Діагностика серцево-судинних займає важливе місце у процесі лікуванні, тому наші кардіологи приділяють особливу увагу інструментальним методам діагностики.
Все розпочинається з розмови пацієнта з лікарем, що професійною мовою називається - збір анамнезу життя та захворювання.
Уже на етапі збору анамнезу лікар-кардіолог розуміє в якому напрямку йому рухатись надалі.
01
Захворювання провідної системи серця
Проявляється: неправильним ритмом роботи серця (аритмії, блокади, тощо)
Специфічна діагностика: ЕКГ, Холтер, Картування.
Лікування: терапевтичне, хірургічне. Хірургічне лікування - встановлення спеціальних пристроїв для відновлення правильного ритму серця (ЕКС, Кардіовертер-дефібрилятор).
Особливими ознаками є: періодичні запаморочення, втрати свідомості, інсульти.
03
Захворювання мітрального та аортального клапана серця
Прояви. Відчуття задишки та швидкої втомлюваності. При інфекційному захворюванні клапанів серця (бактеріальний ендокардит) можуть турбувати періодичні, незрозмулі підйоми температури, що не усуваються звичайними засобами.
Специфічна діагностика: Черезстравохідне УЗД серця.
Лікування: хірургічне. Пластика "ремонт" власного клапана або заміна на штучний.
Особливості. Хвороби клапанів серця можуть бути вродженими та набутими.
02
Захворювання міокарда (мяза) серця
Прояви. Виражена слабість, підвищена втомлюваність, задишка, набряки на ногах.
Специфічна діагностика: МРТ.
Лікування: терапевтичне - амбулаторне.
Особливістю є те, що прояви найчастіше винакають після перенесеної вірусної або бактеріальної інфекції (ГРВІ, ангіни тощо).
04
Захворювання коронарних судин серця
Прояви:. дискомфорт або больові відчуття в грудях під час фізичних навантажень, що супроводжуються невмотивованим страхом та підвищеною пітливістю. Найнебезпечнішим є поява цих відчуттів у стані спокою.
Специфічна діагностика: Коронарографія
Лікування: Аортокоронарне шунтування або стентування
Особливість. Хвороби судин серця є причиною 50% смертей пов’язаних із серцево-судинними захворюваннями.
У Клініці Симбіотика ми використовуємо широкий спектр методів діагностики, що включають в себе лабораторні дослідження, неінвазивні та інвазивні інструментальні дослідження.
Нерідко пацієнту необхідно пройти декілька медичних закладів, щоб пройти всі необхідні дослідження. У нашій клініці ми створили під одним дахом такі можливості.
-
Лабораторні аналізи біохімічних, гематологічних показників та коагулограма;
-
Подійний моніторинг;
Які фактори збільшують ризик розвитку серцево0-судинних захворювань
Вік. З віком збільшується ризик розвитку атеросклерозу, що спричиняє пошкодження стінки судин, звуження їх прохідності для потоку крові. Скоротлива здатність міокарда знижується.
Сімейний анамнез. Випадки серцево-судинної патології у сім’ї та родині збільшують ризик розвитку у вас такої ж патологіїі, особливо якщо спостерігається тенденція прояву захворювання родичів у молодому віці (до 55 років у чоловіків; до 65 років у жінок).
Куріння. Нікотин зумовлює звуження просвіту судин; карбон монооксид, який міститься у сигаретах, сприяє пошкодженню стінок судин, роблячи їх сприйнятливішими для розвитку атеросклерозу.
Хіміотерапія та променева терапія. Дані методи лікування онкологічних процесів збільшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, тому онкологічні пацієнти потребують регулярного спостереження кардіологом.
Незбалансоване харчування. Дієта, яка містить багато жирів, солі, цукру пришвидшує розвиток серцево-судинної патології.
Високий артеріальний тиск. Артеріальна гіпертензія сприяє ушкодженню та потовщенню стінок судин та серця, звуженню просвіту судин.
Порушення гігієни. Нерегулярне миття рук, або недотримання інших правил, які запобігають поширенню бактеріального чи вірусного збудника, особливо, вже при наявній серцевій патології, можуть спричинити розвиток інфекційного ураження серцево-судинної системи. Недотримання гігієни ротової порожнини та зубів збільшує ризик розитку інфекції.
Стать. Чоловіки мають більший ризик розвитку серцево-судинної патології. У жінок ризик зростає після менопаузи.
Високий рівень холестерину. Високий рівень холестерину у крові загрожує розвитком системного атеросклерозу й генералізованого ураження судин.
Цукровий діабет. При цукровому діабеті відбувається генералізоване ураження стінок судин.
Надмірна маса тіла. Ожиріння супроводжується підвищенням рівня холестерину й розвитком атеросклерозу судин.
Пасивний спосіб життя. Відсутність дозованих фізичних навантажень сприяє розвитку надмірної маси тіла та атеросклеротичного ураження судин. При неактивному способі життя міокард не розвивається достатньо, щоб ваше серце могло пропорційно до збільшення навантаження забезпечувати адекватне кровопостачання організму.
Стрес. Внаслідок стресу, нерегульовано активується симпатоадреналова та ренін-ангіотензинова системи, що має пошкоджуючий вплив на серце.
Цікавий статистичний факт.
Середня тривалість життя в Україні (за статевою ознакою)
- чоловіки - 62 роки (!)
- жінки - 74 роки.
Команда кардіологів
Які захворювання та патології серцево-судинної системи ми лікуємо