Головна › Аритмологія
Аритмологія
Аритмологія – вузький напрямок на стику кардіології та кардіохірургії, який займається діагностикою та лікуванням хвороб серця, пов'язаними з порушеннями серцевого ритму.
Якщо консервативне лікування за допомогою антиаритмічних препаратів не дає результату, єдиним ефективним засобом відновити нормальний серцевий ритм є операція.
Основними хірургічними втручаннями при лікуванні аритмій є встановлення різних видів апаратів, які відновлюють нормальну скорочувальну роботу серця: електрокардіостимуляторів (ЕКС) та кардіовертерів-дефібриляторів.
У нашому центрі лікування аритмій здебільшого передбачає не відкриту операцію на серці, а малоінвазивне ендоваскулярне втручання (через судинний доступ). Для цього у нас є все необхідне обладнання та кваліфіковані лікарі. Оперативне лікування порушень ритму серця та провідності становить у нашому центрі значний обсяг – понад третину всіх випадків.
Які операції виконуються у нашому центрі
Імплантація електрокардіостимулятора (ЕКС) та кардіовертера-дефібрилятора (КДЕФ)
Імплантація електрокардіостимулятора (ЕКС) та кардіовертера-дефібрилятора (КДЕФ) — є хірургічною операцією та полягає у вживленні електродів та одно-, дво-чи трикамерного кардіостимулятора.
Суть методу.
Під час імплантації ЕКС та КДЕФ у спеціально сформовану підшкірну порожнину вживляють власне електрокардіостимулятор, а електроди - в серцевий м’яз.
Для чого потрібна імплантація електрокардіостимулятора?
Покази до імплантації кардіостимулятора.
Найчастіше це:
-
Синдром слабкості синусового вузла. При цій патології синусовий вузол генерує імпульси з низькою частотою, або не підвищує частоту утворення імпульсів у випадку фізичних навантажень. Це спричиняє низьку частоту серцевих скорочень (брадикардію) і появу характерних симптомів – втрату свідомості або запаморочення, задишку, різку загальну слабкість.
-
Атріо-вентрикулярні блокади (т. зв. «серцевий блок») – при цій патології сигнали з синусового вузла не можуть частково або повністю проходити до шлуночків. Абсолютним показом до вживлення електрокардіостимулятора є атріо-вентрикулярна блокада 3 ст., 2 ст. (тип Мобітц-2), і в деяких випадках 1ст. і 2 ст. (тип Мобітц-1).
Рідше імплантація кардіостимулятора буде рекомендована при таких захворюваннях:
-
Різноманітні порушення провідності, як ускладнення після операцій на серці.
-
Блокади, спричинені інфарктом міокарда.
-
Наявні порушення провідної системи серця при вроджених вадах серця.
-
Порушення функції провідної системи серця під час вагітності.
-
Гіпертрофічна кардіоміопатія.
-
Різні порушення передсердного ритму.
-
Специфічні стани і синдроми: подовженого QT-інтервалу, м’язової дистрофії, мітохондріальної цитопатії, порушення метаболізму.
Покази до імплантації кардіовертера-дефібрилятора.
В разі виникнення життєво загрозливої аритмії пацієнтові може бути рекомендована імплантація кардіовертера-дефібрилятора.
Найчастішими показами є:
-
шлуночкова тахікардія,
-
низька скоротливість серця після перенесеного інфаркту міокарда,
-
перенесений епізод “аритмогенної” зупинки серцевої діяльності,
-
синдром подовженого інтервалу QT,
-
синдром Бругада або інші стани, при яких існує високий ризик виникнення життєво загрозливих аритмій.
Ризики
Імплантація кардіостимулятора загалом безпечна процедура. Проте, як і в більшості інвазивних процедур, дуже рідко можуть виникнути ускладненя. Однак, в клініці Симбіотика, розвиток можливих ускладнень профілактується досвідченими хірургами на кожному етапі операції, тому ймовірність їх виникнення зводиться до мінімуму.
Важливо знати
Підготовка та хід операції з імплантації ЕКС та КДЕФ
Підготовка до процедури
Напередодні планової імплантації пристрою, лікар проведе для Вас відповідний інструктаж. До загальних вимог відноситься відмова від їжі в день запланованої процедури, обмеження прийому певних ліків, тощо.
Хід процедури.
Імплантація кардіостимулятора відноситься до хірургічних процедур, тому здійснюється в стерильних умовах.
На передодні операції, для профілактики інфекційних ускладнень, пацієнтові вводять антибіотик. Важливо заздалегідь повідомити про наявність алергії на медикаменти, якщо така є.
Питання про використання знеболювальних препаратів вирішується лікарем. Найчастіше операцію здійснюється під місцевим знеболенням, для того, щоб лікар залишався у словесному контакті з Вами.
Пристрій імплантується у верхньому передньому краю грудної клітки., для чого здійснюється розріз 8-10 см. Цей розріз забезпечує доступ для вставлення електродів у серце. Згодом, лікар використовуючи спеціальний комп’ютер оцінює імплантованого електрода. Після цього електрод підключається до пристрою.
Тривалість виконання.
Процедура триває від 45 хвилин до 5 годин (це залежить від типу пристрою, який імплантується).
Тривалість перебування в стаціонарі.
Після імплантації електрокардіостимулятора чи кардіовертера-дефібрилятора, пацієнт залишається під медичним спостереженням в умовах стаціонару протягом двох діб.
Життя з імплантованим пристроєм
Чи зможу я після імплантації кардіостимулятора працювати?
Перші чотири тижні після операції потрібно утримуватись від різких активних рухів руками; згодом – можна повноцінно рухатись. Любительське водіння автомобіля дозволене через тиждень після операції, а професійне – через чотири тижні. Однак працювати та розважатися доведеться помірно. Фізична активність повинна допомагати Вам, а не заважати. Варто уникати дії прямих сонячних променів на рубець протягом 10 місяців після операції.
Як не пошкодити імплантований кардіостимулятор?
Важливо уникати силових видів спорту (єдиноборства, бокс, вільна боротьба і подібних), мисливства.
Коли я залишу лікарню після імплантації електрокардіостимулятора, що далі?
Для контролю роботи кардіостимулятора і корегування медикаментозного лікування Ви будете відвідувати лікаря у встановлені терміни. Після першого року по операції, один раз у 10 місяців перевіряти роботу кардіостимулятора.
Чи можна користуватись телефоном, телевізором, електричними пристроями?
Побутові пристрої ніяк не впливають на роботу сучасних кардіостимуляторів. Однак потрібно уникати дії сильного електромагнітного поля (магнітні рамки металошукачів в аеропортах і супермаркетах, високовольтні лінії електропередач, тощо; уникати проходження МРТ, якщо пристрій не є МРТ-сумісним).
На етапі планування проходження хірургічних процедур, літотрипсії, променевої терапії та черезшкірної електричної стимуляції порадьтеся з Вашим лікарем.
Чи можна планувати вагітність з імплантованим електрокардіостимулятором?
Вагітність можлива і не протипоказана.
Кардіостимулятор має батарею? Що робити, якщо вона розрядиться?
У кардіостимуляторі є вбудована батарея, тривалість прогнозованої роботи якої спостерігає Ваш лікар. Оскільки кардіостимулятор нерозбірний, у разі завершення придатності батареї, замінюється весь пристрій. При цьому попередньо імплантовані серцеві електроди, як правило, зберігаються.
Що робити, якщо я погано почуватимуся?
Потрібно звертати увагу на такі ситуації: стає важко дихати, набрякають ноги, втрачаєте свідомість, відчуваєте запаморочення, частота серцевих скорочень значно відрізняється від рекомендованої лікарем. Якщо Ви почуваєтеся погано, то необхідно звернутися до лікаря.